Víte, proč nosíme náramky?

Nosíte náramky? A co o nich víte? Jde o různě veliký kus šperku s větší citovou nebo cenovou hodnotou, který nás doprovází již 7000 let. Jeden z prvních nálezů totiž sahá do hlubokých dějin Egypta. Lidé měli tendenci zdobit se již od pravěku a užívali k tomu ty nejrůznější přírodní materiály, jimiž byly kupříkladu kosti, dřevo nebo kameny. Archeologové se domnívají, že původní role náramků není pouze o kráse a bohatství, ale je úzce svázána s náboženstvím.

 

Tuto tezi ostatně potvrzují archeologické nálezy v Egyptě, v nichž byly mumie ověšeny šperky se skarebeem, protože věřili, že tento posvátný brouk pohřbeného znovuzrodí.Tendence nosit náramky nebyla typická pouze pro Egypt. Archeologové ženy s náramky nalezly po celém světě. V některých zemích náramek symbolizoval rodinný stav, jinde měl ochrannou funkci, kdy nositele chránil před zlými duchy a jinde náramek dotyčného pomáhal převádět na onen svět.

O výrobě náramků

Náramky mohou být vyrobeny vesměs z čehokoliv. Lidé k tomu užívali a užívají vzácné i zcela běžné materiály jako drahé kovy, ocel, platinu, sklo, bižuterní kovy, plast, kůži, textilní materiály, dřevo, kameny, drahé kameny, minerály, ale i skořápky z mořských živočichů apod. Náramky také mohou mít různou podobu, mohou se nosit na zápěstí i výše na ruce, mohou mít pevnou anebo proměnlivou velikost, avšak vždy budou mít kruhový tvar.

Své místo v našich životech mají jak levné náramky za pár korun, které můžeme měnit a snadno nahrazovat, tak i ty drahé, které se pak obvykle uchovávají jako rodinný poklad a dědí se z generace na generaci. Takové šperky jsou obvykle nadčasové a in budou i za 100 let. Typ náramku dnes volíme podle příležitosti na kterou se chystáme, oblečení, co máme na sobě i toho, jaký styl vyznáváme a jaký vztah k náramku máme. Na rozdíl od jiných šperků, které nosíme, totiž náramkům jistá symbolika stále zůstala. I proto existují náramky přátelství, náramky pro štěstí atd.

 

A jak je to s vámi? Jakým náramkům dáváte přednost? Máte k některým citovou vazbu? Najde se ve vaší šperkovnici nějaký drahý kousek a také i takový, co stál jen pár korun?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *